OKUL ÖNCESİ MÜZİK EĞİTİMİ
(4 - 6 YAŞ)

Henüz yeni doğmuş bir bebekken uykuya annesinin söylediği ninnilerle dalan çocuğunuz, aslında müziğe hiç de yabancı değil. İşitsel algı serüveni anne karnında duyduğu seslerle başlayan çocuklarımız için müzik, algılamayı geliştiren, hayal gücünü genişleten, koordinasyon, kas ve motor gelişimini destekleyen, konuşmayı ve kavramları öğrenmeyi kolaylaştıran bir enstrüman niteliğinde. Hal böyleyken özellikle okul öncesi müzik eğitimi oldukça önem verilmesi gereken, çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal gelişimi kadar kariyer eğilimlerini ve dolaylı olarak tüm yaşamını etkileyebilecek bir konudur.

Müzik, çocuklarımızın olaylara farklı pencerelerden bakabilmesini, yeni bakış açıları kazanarak anlayışlı, olgun, empati kurma kabiliyeti olan bireyler olarak yetişmelerini destekler. Ayrıca herhangi bir enstrüman çalmayı öğrenen ve kendi müziğini yaratma aşamasına gelen çocuklar, “üretme” gibi faydalı bir hissi tadarak kendileri ile gurur duyar, özsaygı ve özgüvenleri artar. Elbette anaokulu veya kreş eğitimi alan çocuğunuzun, okulda yeterince okul öncesi müzik eğitimi aldığını ve bunun gerek müzik kariyeri gerekse gelişimi için yeterli olacağını düşünebilirsiniz. Ancak anaokulu müfredatları kapsamında alınan müzik eğitimi, genellikle detaysız, şarkı dinleme ve şarkı söyleme etkinliklerinden ibaret olan ve çocuklar için yalnızca akranları ile keyifli vakit geçirme aracı olan eğitimlerdir.

Prozodi Sanat Atölyesi olarak özellikle 4-6 yaş aralığındaki çocuklarınız için şarkı dinleme ve söylemenin yanı sıra, ritim tutma, müzik kulağı geliştirme, nota bilgisi, enstrüman çalma, ayırt etme, dans, yaratıcı aktif hareketler öğrenme gibi faaliyetlerin ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle atölyemizin çocuklar için müzik kursu kapsamında, çocuklarınızın doğuştan gelen özelliklerini, önceki müzik tecrübelerini ve algılama / gelişim düzeylerini göz önüne alarak bireysel ve benzersiz bir eğitim programı sunuyoruz. Okul öncesi müzik eğitimi için sanat atölyemizde iki farklı öğrenim metodu uygulanır: Bunlardan ilki çocuklar için piyano eğitimi, ikincisi ise Prodigies ve Orff eğitimleridir. Alanında uzman eğitmenlerimiz, ortalamanın üzerinde öğrenme/algılama düzeylerine sahip çocuklar için piyano eğitimi; öğrenme düzeyi akranları ile aynı düzeyde, oynayarak öğrenmeyi seven çocuklar için ise Prodigies ve Orff eğitimlerini tavsiye eder. Bu eğitimler ayrıca dikkat süresi kısa, kolay sıkılan ve odaklanmada problem yaşayan çocukların gerek müzik gerekse okul dersleri alanındaki başarısı için de oldukça etkilidir.

Prodigies eğitimi, 4-13 yaş çocuklara müziğin eğlenceli yanını göstererek katılmalı bir yaklaşımla sunulan uluslararası müzik eğitim programıdır. Eğlenceli animasyonlar ile desteklenen eğitim programında çocuklar, hem renkli hem sesli animasyonları takip ederek keyifli çalışmalar yapar. Solfej ve ritim çalışmaları ile derse odaklı kalarak müziğin temel argümanlarını kollektif biçimde öğrenirler. Tüm bu çalışmalarda öğrendiklerini ise rengarenk, eğlenceli aktivitelerle dolu egzersiz kitapları ile pekiştirirler. En önemlisi en etkili okul öncesi müzik aletleri arasında olan renkli ziller, çocukların notaları zihinlerinde algılayabilmeleri ve akılda tutabilmelerini sağlar. Müziğin alfabesi olarak tanımlanan Preschool Prodigies, eğlenceli, interaktif ve oyun dolu bir öğrenme metodudur. Prodigies eğitimi alan çocuklar, eğitim setleri ve zilleri ile çalabilecekleri onlarca parça öğrenir ve bunları ileride piyano gibi farklı enstrümanlarda da çalabilecek düzeye gelirler.

Orff eğitimi ise bir çeşit sanat terapisi eğitimidir ve çocuklara bedenlerini bir enstrüman olarak kullanmayı öğretir. Bu eğitim metodu, konuşma, dans ve diğer aktivitelerde zaten var olan “ritim” üzerine kurulu bir dildir. Orff eğitiminin elemanları, bu eğitim metodunun yaratıcısı Carl Orff’un seçtiği üçgen zil, ritim çubukları, timpani, ksilofon, gong, tef gibi orff çalgıları, hikayedeki duygunun daha iyi yansıtılabilmesi için ostinato (tekrarlayan ritim veya fon müziği), hikaye anlatıcısı ve elbette öğrencilerdir. Eğitmen, içerisinde ses ögeleri bulunan bir hikayeyi öğrencilere anlatır. Hikaye arasında zaman zaman bir öğrenciyi seçerek o kısımdaki ses ve ifadeleri sınıftaki herhangi bir orff çalgısını kullanarak anlatmasını ister. Böylece seçilen çocuklar drama, dans, müzik kulağı ve ritim oluşturma kabiliyetlerini ilk elden yaşayarak izleyenler ise gözlemleyerek öğrenir. Eğitim bu şekilde dönüşümlü olarak devam eder.

Daha sonraki enstrüman ve müzik eğitimlerinin temelini oluştururken çocuklar için öğrenmeyi kolaylaştıran ve gerek bedensel gerek ruhsal gelişimlerini destekleyen Prodigies ve Orff metotları, sanat atölyemizin minik öğrencileri için oldukça eğlenceli, küçük yaşta müziği sevdirmeye ve geleceğin sanatçılarını yetiştirmeye yönelik eğitim programlarıdır. Okul öncesi müzik eğitimi için oldukça keyifli bir başlangıç olan bu metotlar sayesinde yalnızca yetenekli çocuklar için değil tüm çocuklar için sanat yapma fırsatı doğar.

Prozodi Sanat Atölyesi olarak bireysel ve benzersiz eğitim metotları kullandığımız okul öncesi müzik eğitimi kursumuzu hem birebir hem de grup halinde verebilmekteyiz. Yalnızca prestijli sanat okullarının ve enstitülerin üyesi olabildiği Prodigies Preschool uygulama merkezi olan atölyemiz, ayrıca eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilerine Prodigies ve Orff sertifikaları vermektedir. Çocuğunuza isteyerek ve hoşlanarak katılacağı bir müzik eğitimi aldırarak hem potansiyel müzisyenlik faaliyetlerine, hem kariyer hedeflerine, hem de fiziksel ve bedensel gelişimine katkı sağlamak için hemen bize ulaşabilir, çocuklar için ayrıcalıklı müzik eğitimini ilk elden tecrübe edebilirsiniz.

Kurslarımız haftada 1 gün 1 ders saati olarak yapılmaktadır. 

1 aylık kurs birbirini takip eden 4 haftadan oluşur.

Ders saatlerimiz 4-6 yaş arası 40 dakika,

7 yaş ve üzeri 50 dakikadır.

BİZİ ARAYIN
Open chat
WHATSAPP
Merhaba.
Nasıl yardımcı olabilirim?